Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?
Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego właściciela firmy, bez względu na to, ilu zatrudnia pracowników. Kiedy brak wiedzy lub nadmiar obowiązków zawodowych nie pozwala na zajęcie się dokumentacją, rozwiązaniem jest biuro rachunkowe. Jak je wybrać, aby zapewnić sobie najlepszą obsługę?
Popularność biur rachunkowych na rynku usługowym
Wynajęcie biura rachunkowego nie jest dziś żadnym problemem. Naturalną konsekwencją zapotrzebowania na konkretnego rodzaju usługi jest powstawanie firm, które mogą je zaspokajać, a przy okazji również rozwijać własną działalność. Właśnie dlatego rozwijającym się sektorem usług jest rachunkowość. Jej rozwój jest związany ze wzrostem popularności prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Im więcej powstaje małych firm, tym większe jest zapotrzebowanie na usługi rachunkowe.
Wysoka dostępność biur, nie oznacza jednak, że wybór tego właściwego jest łatwy. Ostatecznie wzajemna współpraca ma na celu odciążenie zleceniodawcy, dlatego nie powinna wiązać się z problemami w kontaktach czy uciążliwością dojazdów
Na co zwrócić uwagę przy wyborze biura rachunkowego?
Wybór jednego biura rachunkowego nie oznacza, że wszystkie pozostałe placówki są złe. „Dobre” biuro jest po prostu dostosowane do konkretnych potrzeb i spełnia nasze oczekiwania. Co jest istotne podczas dokonywania jego wyboru?
- Odległość. Obowiązkiem zleceniodawcy jest dostarczanie pracownikowi biura wszelkich dokumentów, które są niezbędne do prowadzenia księgowości. Konieczność częstego pokonywania dużej odległości oznacza nie tylko dyskomfort, ale i koszty oraz stratę czasu.
- Zakres świadczonych usług, wszechstronność. Firmy mają różną formę prawną i odmienne obowiązki podatkowe, dlatego wybór biura powinien uwzględniać potrzeby zleceniodawcy. Im szerszy zakres jego usług, tym więcej zadań można powierzyć placówce, a zarazem zyskać gwarancję poprawnego wykonania pracy.
- Liczba zatrudnianych specjalistów. To kryterium często bywa postrzegane niewłaściwie, bowiem duża firma księgowa i wielu pracowników to nie zawsze atut. Małemu przedsiębiorcy bardziej potrzebny jest osobisty księgowy, z którym może on wejść w bliskie relacje i korzystać z porad w najdrobniejszych kwestiach.
- Posiadane certyfikaty i uprawnienia. To podstawa pracy każdej kancelarii. Obowiązkowy jest certyfikat, który uprawnia do świadczenia usług. Warto też sprawdzić wykształcenie i dyplomy pracowników.
- Wszechstronny kontakt. Znacznie lepszą współpracę zapowiada to biuro, które umożliwia kontakty drogą mailową lub telefoniczną. Wyjątkowym udogodnieniem jest możliwość elektronicznego przesyłania skanów rachunków.
- Dobre opinie klientów. Opinie zleceniodawców są najbardziej wiarygodnym potwierdzeniem rzetelności biura. Można je często znaleźć na forach internetowych.
- Ubezpieczenia OC i inne. To jeden z istotniejszych aspektów przy wyborze biura. Opłacone polisy stanowią zabezpieczenie przed konsekwencjami ewentualnych błędów księgowych. To również dowód troski o bezpieczeństwo klienta.
Wybór właściwego biura rachunkowego zagwarantuje nie tylko mniej pracy, ale też mniej problemów oraz ograniczy czas, jaki poświęca się na wizyty w urzędach oraz zminimalizuje ryzyko popełnienia błędu.